Chladno kondici nesvědčí!

3. 12. 2018

Nejenže chceme přes zimu sportovat, ale chceme podávat i výkony. Měnící se klimatické podmínky však kladou na náš organismus jiné nároky, proto se tomu musíme umět pořádně postavit.

Jste posedlí sportem, a tak si ani v zimě nedokážete odpustit ranní mrazivý výběh nebo horskou túru při teplotě minus 10 °C? Ostatní si o vás myslí, že jste zešíleli a říkají, že si zahráváte se svým zdravím? Možná by bylo třeba zamyslet se nad tím a zvolnit v chladném počasí trochu tempo. Sport v extrémních podmínkách klade vysoké nároky na náš organismus, který se musí adaptovat do prostředí, na které není po většinu roku zvyklý. Tělo se rychleji unaví a je náchylnější k různým nemocem a nachlazením. Nedostatek světla, pochmurné počasí nebo pohyb na zmrzlém povrchu jsou také důvodem, proč naše tělo v zimě nevydrží takový zápřah a únava a sklon k úrazům přichází rychleji.

Rozcvička je nejdůležitější

Pokud jste se i přes veškerá varování meteorologů rozhodli vyběhnout ven do sychravého počasí, nezapomeňte se před každou fyzickou aktivitou rozcvičit. Můžete využít jak strečink statický, kde protahujete svaly do tenze (napětí) a v cílovém bodu držíte po několik sekund tak, aby došlo k řádnému protažení, anebo strečink dynamický, kde dojde během krátké doby k zahřátí a zvýšení aktivity svalů a jejich ohebnosti. Oba typy strečinku slouží jako prevence před zraněním.

NÁŠ TIP: Před aktivitou doporučujeme užívat ENERVIT PRE SPORT gel.

Následně už můžete vyrazit a provozovat svou oblíbenou outdoorovou aktivitu. I trocha pohybu maximalizuje příjem kyslíku do tkání. Možná se i zlepší vaše nálada, protože, kde jinde se lépe vyplavují endorfiny z těla, než při fyzické aktivitě. Pohyb se odjakživa používá jako účinný pomocník při léčbě depresí, takže je to vhodná aktivita pro získání energie a oživení klasické zimní skleslosti.

Jak pomůže jídelníček

Jistě víte, jak moc se liší letní jídelníček od toho zimního. K dostání jsou jiné typy potravin, a proto ve většině případů konzumujeme odlišná jídla. Nedostatek čerstvých potravin - ovoce a zeleniny je příčinou toho, že našemu tělu chybí velké množství vitaminů a minerálů, a tak se cítíme více unavení a nejsme v kondici. Proto se musíme řídit alespoň několika radami, abychom vydrželi alespoň nějakou zátěž.

  • Dbejte na dostatečný přísun bílkovin
  • Nevyhýbejte se zdravým tukům – dodají energii a zahřejí
  • Zeleninu a ovoce jezte alespoň tepelně upravené
  • Nezapomínejte na luštěniny, které jsou energetickým zázrakem

V zimě vsaďte na potraviny, které vás zahřejí, např. spařená zelenina, drůbeží maso, pohanka, kyselé zelí, brokolice nebo růžičková kapusta. Pokud je budete konzumovat v teplé formě, dodají vám dostatek energie. Také si dopřejte šálek zázvorového nebo bylinného čaje, které budou pozitivně reagovat na váš organismus.

Pomůže i sauna

V zimě je naše tělo plné škodlivých látek a sauna je jedním z míst, kde je můžete pořádně vypotit. Lidské tělo získá větší odolnost, která je předpokladem k posílení a zvýšení obranyschopnosti organismu. Navíc má sauna regenerační účinky, takže pokud přes zimu aktivně sportujete, je vhodné do ní občas zajít. Nejenže zde dojde k uvolnění bolesti kloubů a svalů, ale teplo uvolní i ucpané dutiny a rozproudí krev.

Jaké doplňky stravy užívat

Častou příčinou ztráty kondice v zimě může být kromě chladu také nedostatek vitaminů a minerálů. Pokud se cítíte více unavení a nevýkonní, může to způsobovat nedostatek železa. Proto v zimě jezte hodně červeného masa, luštěnin, exotických plodů – citrusů. Společně s železem tělu dodáte i dávku vitaminu C, který tělo dobře vstřebává do organismu. Zásadní roli hraje i hořčík a vitamin B12, který oddaluje únavu.

NÁŠ TIP: Doplňky stravy VITALAND zakoupíte v prosinci v akci 2+1.

  • VITALAND Vitamin C 1000 mg přispívá k udržení obranyschopnosti organismu a správné funkci imunitního systému během fyzické zátěže i po ní.
  • VITALAND Hořčík forte přispívá k udržení vitality a energičnosti organismu a napomáhá ke správné funkci nervového a svalového systému.
  • VITALAND B-Complex Antistress pomáhá udržet energii a vitalitu organismu (vitamin B1, B3, B5, B12) a přispívá ke snížení únavy a vyčerpání organismu (B2, B3, B5, B6, B12, C).

« Zpět