Víte, co je superkompenzace?

2. 3. 2021

Hned na úvod prozradíme, že dnes si vysvětlíme pojmy související s regenerací - superkompenzace, adaptace, homeostáza. Protože pokud je budete znát, umět s nimi zacházet a využívat je, vaše výkonnost poroste.

Regenerace je základní klíč k růstu výkonnosti, přesto o tom řada sportovců stále neví. Soudě podle toho, jak ji někteří podceňují. Přitom právě na ní závisí, jak moc se posunete dál, nebo jestli zůstanete na místě. V nejhorším případě se dokonce může stát, že nedostatečná regenerace zapříčiní únavu, stagnaci a pokles výkonnosti.

Superkompenzace a adaptace

Alfa a omega, dalo by se říct. Superkompenzace je stav, ve kterém může docházet k růstu výkonnosti. Musí jí vždy předcházet fyzická zátěž, nejčastěji řízený trénink, který z důvodu vyčerpání energetických zdrojů vyvolá pokles výkonnosti. Lidský organizmus má skvěle vyvinutý princip adaptace, tedy přizpůsobení se podmínkám, který spočívá i v tom, že se na prožité zážitky lépe připraví. Vytvoří si více energetických zásob, zesílí svalová vlákna, zlepší se psychické vnímání, koordinace a další schopnosti. To je právě princip superkompenzace.

Regenerace po tréninku nevede pouze k dorovnání energetických zásob na výchozí úroveň (fáze A v grafu), ale na nějaký čas se zvýší (fáze B), čímž tělo dosáhne lepší připravenosti na další podobnu zátěž. A tím roste výkonnost. Předpokladem superkompenzace je správně provedená a dokončená regenerace, do které významně zasahuje i správná výživa

Homeostáza

Definujeme ji jako stálost vnitřního prostředí našeho organizmu a i ona je důležitá pro růst výkonnosti. Krevní tlak, zastoupení minerálních látek v mezibuněčném i vnitrobuněčném prostoru, správná řídkost tělesných tekutin, hladina krevního cukru, zásoby energie, dýchání, hormonální rovnováha. To všechno jsou procesy, které jsou variabilní, mění se v závislosti na činnosti během dne, ale současně mají své „zdravé“ hodnoty. To, co homeostázu rozkolísá, jsou různé stresory, mezi něž patří mimo jiné i sport. A protože homeostáza je předpokladem zdraví, vitality a růstu výkonnosti, je třeba jí po sportu velmi rychle znovu dosáhnout.

Nejdříve se v řádu minut stabilizuje dýchání (vyrovnáme kyslíkový dluh), ustálí se zvýšená tepová frekvence a postupně se stabilizuje krevní tlak. V řádu hodin se pak bavíme o nastolení dlouhodobě životaschopného vnitřního prostředí organizmu doplněním vyčerpaných tekutin, obnovením hladiny minerálních látek a zásob energie formou krevního cukru i obnovy glykogenu. Patří sem také oprava poškozených tkání a svalových vláken. V této fázi už jde o klasickou regeneraci, jak ji ve sportu nejčastěji chápeme, a výraznou roli v ní hraje opět správná výživa.

SPORTUJ LÉPE

Seznamovat vytrvalce s fyziologickými procesy uvnitř těla během sportovního výkonu se snaží projekt Sportuj lépe, jehož garantem je VITAR Sport, oficiální distributor sportovní výživy Enervit do ČR. Cílem Sportuj lépe je pomáhat vám, abyste:

  • si sportem nepoškozovali zdraví,
  • zbytečně nemuseli dřít jako kůň,
  • ze svého tréninku vytěžili maximum s důrazem na zdravý rozvoj výkonnosti.

www.sportujlepe.cz


« Zpět