Iontové nápoje: proč je užívat?

23. 4. 2019

Podporují energetický metabolismus a pomáhají snižovat únavu. Dodají Vám energii, abyste při kterékoliv zátěži více vydrželi. Jsou ideální pro všechny druhy fyzických aktivit.

Co je to iontový nápoj?

Iontový nápoj je tekutina složená ze sacharidů, minerálních látek (např. sodík, draslík) a dalších aktivních složek (karnitin, glutamin) a má sloužit nejen sportovcům, ale i nesportovcům při náročnější fyzické aktivitě trvající zpravidla déle než 30 minut. Pokud sportujete déle než 30 minut, je užívání iontových nápojů více než žádající.

Kdy iontové nápoje užívat?

Nejlepší je užívat tyto nápoje před výkonem, při výkonu a po výkonu. V každé fázi mají totiž svoji funkci. Iontové nápoje rehydratují, kompenzují ztráty iontů a vyrovnávají ztráty energie. Pocit žízně je vynuceným signálem stavu nouze, do toho bychom se při sportovní aktivitě ani běžném životě neměli dostat. Tělo je důležité hydratovat průběžně jak z hlediska regulace tělesné teploty při sportování, tak kvůli udržování správné funkce ledvin. Pokud správně pijeme, nedochází k zahušťování krve a snižování schopnosti její transportní činnosti. Tělo je správně zásobováno kyslíkem a je schopné přivádět do svalů energetické zdroje. Ty jsou právě obsaženy v iontových nápojích, a to díky obsaženým sacharidům a minerálním látkám.

 

1.           Před výkonem – 20-30 minut před sportovní aktivitou 150-200 ml nápoje

2.           Při výkonu – cca 150 ml každých 10-15 minut

3.           Po výkonu – 500-800 ml v prvních dvou hodinách regenerace

 

Pro koho jsou tyto nápoje určeny?

Dalo by se říci, že prostě všem, kdo je potřebují. Iontové nápoje mohou užívat jak děti, tak dospělí (o vhodnosti užívání konkrétního nápoje pro děti je vždy dobré poradit se s odborníkem), sportovci i nesportovci. Jelikož fyzický výkon nemusí být pouze sportovního charakteru, jsou vhodné i pro lidi, kteří provádějí dennodenně těžkou manuální práci. Iontovým nápojem alespoň dobijí „baterky“.

NÁŠ TIP PRO DĚTI: NamedSport Hydra Fit zakoupíte v práškové formě v příchuti pomeranč. Je to jediný nápoj z naší nabídky, který je vhodný pro mládež, jelikož je bez stimulantů. Obsahuje minerály, maltodextrin a celkem 9 vitaminů pro energii a regeneraci. Jde o hypotonický nápoj.

Jaký je rozdíl mezi hypotonickým a izotonickým nápojem?

Iontové nápoje můžeme připravovat v různých koncentracích (hustotě) tzv. osmolalitě. Čím řidší si nápoj umícháme, tím lépe se látky v něm obsažené dostanou do krve. Naopak, pokud je nápoj hustší, transport aktivních látek v organismu je pomalejší. Hypotonické nápoje mají tedy menší hustotu a jsou vhodné ve všech fázích sportovní aktivity. Izotonické nápoje užívejte pouze po výkonu v době regenerace. Zde organismus už nepotřebuje, aby se látky do krve rychle vstřebaly tak jako během aktivity.

Jak iontové nápoje chutnají?

Sladce. Je to hodně podobná chuť klasické šťávě. Poté, co je smícháte s vodou v požadované konzistenci, je můžete přímo konzumovat. Chutnají příjemně a nezanechávají v ústech zpravidla žádnou pachuť. Existují v podobě sirupu, prášku nebo už hotové, záleží, co si vyberete. K dostání jsou v řadě příchutí, můžete si tak sami zvolit, co máte rádi. Mezi nejoblíbenější příchutě však patří pomeranč, citron, brusinka a černý rybíz.

Který iontový nápoj si vybrat?

Xpower Flash koupíte v práškové formě v příchuti pomeranč a citron. Můžete z něj namíchat jak hypotonický, tak izotonický nápoj. Přispívá k uchování iontů v organismu a zamezuje jejich rychlému úbytku během aktivity. K zachování potřebné úrovně výkonu přispívají obsažené sacharidy (35 g/500 ml nápoje).

Xpower IontStar Sport Sirup je hypotonický sirupový koncentrát obohacený o další aktivní látky (taurin, beta alanin, l-carnitin). Zakoupíte ho v širokém množství příchutí. Doporučujeme si k němu zakoupit pumpičku, jednoduše ji nasadíte na uzávěr a nadávkujete si sirup do lahve, zalejete ho vodou a můžete konzumovat.

Isostar prášek je nápoj v prášku pro sportovce obohacený o směs sacharidů a elektrolytů a vitamínů. Přispívá k udržení výkonu v průběhu vytrvalostního výkonu a napomáhá zvýšení absorbce vody.

Enervit R2 Sport patří k oblíbeným nápojům sportovců konzumovaným po výkonu. Svým složením a kombinací různých živin (aminokyseliny, vitaminy B a C, minerální látky) urychluje procesy obnovy stálého vnitřního prostředí organismu po závodě, tréninku a po déletrvající fyzické aktivitě.

 

 

« Zpět