5 největších cyklistických omylů!

14. 5. 2019

Cyklistika patří mezi sporty s vysokou energetickou náročností. Aby byl závodník úspěšný, měl dostatek energie a efektivně uměl trénovat, musí mít zažité dokonalé stravovací návyky, které ovlivňují jeho výkon a musí se umět vyvarovat chyb, které ho sráží.

1. Špatná strava před výkonem

Víte-li dostatečně dlouhou dobu dopředu, že se pojedete projet na kole, upravte si jídelníček už s předstihem. Ráno se nasnídejte, nezapomeňte na dopolední svačinu, kvalitní a lehký oběd a rozumnou svačinu před tréninkem. Cyklisté, kteří dlouhodobě nepokrývají svou denní energetickou spotřebu, nejsou obvykle schopni efektivně trénovat ani úspěšně závodit. Ubývá jim svalová hmota, snižuje se výkon, síla a přibližuje se nástup únavy.

V jídelníčku musí být řád, aby potraviny, které jíte, nezatěžovaly zbytečně vaše trávení. Konzumujte vysoko uhlovodanovou stravu zahrnující ovoce, těstoviny, rýži, celozrnný chléb, pečivo, brambory a ostatní zeleninu. Velice oblíbené jsou banány - ty dodávají tělu až 400 J a navíc obsahují draslík, důležitý minerál, který tělo ztrácí pocením. Vyhněte se sacharidům bohatým na tuk - čokoládám, tyčinkám, který mi si zbytečně zaplníte žaludek, a tělo je bude těžko trávit.

TIP: Knuspi rychlé kaše v kelímku (jáhlová - hruška-skořice a jahoda-malina, ovesná - borůvka-banán, jablko-rybíz) jsou instantní bezlepkové kaše obohacené o probiotické kultury. Čistě přírodní, bez konzervantů a barviv. Ideální pro zdravý životní styl.

2. Nedostatek energie na začátku výkonu

Stravování cyklistů hodně závisí na správném dávkování živin, a to zejména ve prospěch sacharidů, z nichž se uvolňuje energie rozhodující pro výkon. Zejména před aktivitou vyhledávejte koncentrované zdroje sacharidů, které neobsahují mnoho vody a vlákniny (např. energetické gely – XPOWER Carbogel, AMIX Isogel Carbo-Smart Snack). Intenzivní činnost podpořte doplněním glykogenových zásob. Udává se, že trénovaný jedinec je schopen nasytit se až 500 g glykogenu. Dostatek energie vám pak umožní vydat se na dlouhou a intenzivní vyjížďku, kde ani po 50 ujetých kilometrech nebudete mít pocit, že jste úplně „vyšťavení“.

Účinnost přeměny tělesného glykogenu na energii podpořte před aktivitou dostatečným pitným režimem se zásaditými solemi neutralizujícími únavový laktát, doplňky podporující regeneraci a budoucí výkon. Užívat můžete iontové nápoje a nápoje s obsahem l-carnitinu (AMINOSTAR CarniXplode 60 000).

TIP: XPOWER IontStar Sport Sirup je koncentrát určený pro přípravu osvěžujícího sportovního nápoje s obsahem taurinu, citrulin malátu, DMG, beta-alaninu a l-carnitinu.

3. Užití nesprávných nápojů v průběhu výkonu

Udává se, že už 2 % ztráty tělesných tekutin mohou ovlivnit sportovní výkonnost. Proto během výkonu pijte každých 10-15 minut hypotonicky naředěný iontový nápoj (např. ISOSTAR prášek, XPOWER Flash, ENERVIT G Sport), jestliže chcete podat opravdu kvalitní výkon. Tělo potřebuje dostávat pravidelné zásoby vitaminů, minerálů a dalších důležitých živin, které jsou obsaženy v těchto nápojích. Ty vám pomohou jak před, tak v průběhu výkonu. Pro správné naředění si vždy pečlivě prostudujte etikety.

AKTUÁLNÍ AKCE: ISOSTAR prášek + MAGNODREN ZDARMA

ISOSTAR prášek přispívá k udržení výkonu v průběhu vytrvalostního sportovního výkonu a napomáhá zvýšení absorpce vody.

4. Nevhodná strava v průběhu výkonu

Při jízdě na kole platí 2 hlavní zásady - pijte včas a jezte, než dostanete hlad. Proč? Když překročíte určitou hranici a tělo se vysílí, bude už pozdě na to, aby se energie získaná ze stravy dostala včas do vašich svalů, a váš výkon rychle a rapidně klesne. K jídlu si můžete dát jednoduché cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza, maltodextrin) ve formě energetického gelu nebo tyčinky (AMIX Sport Power Energy Snack Bar).

5. Nedoplnění energie po výkonu

Po skončení fyzické aktivity – po vyjížďce nebo po závodě je naše tělo vyprahlé a touží po náloži sacharidů. Tělu je tak třeba dodat pořádnou zásobu glykogenu, kterého jsou svalové buňky schopné pojmout po ukončení fyzické aktivity mnohem větší množství než za normálního neaktivního stavu. Věřte, že pokud po skončení aktivity tělu dodáte cukry, které potřebuje, vaše regenerace proběhne rychleji a při další cyklistické vyjížďce se budete cítit opět ve formě. Nedoplníte-li je po výkonu včas, regenerační perioda se výrazně prodlouží a výkonnost cyklisty klesne.

AKTUÁLNÍ AKCE: REFLEX NEXGEN PRO + OMEGA 3 ZDARMA

NEXGEN PRO obsahuje optimální množství hořčíku, vitamínů K2-MK7, D3, chelátů a dalších účinných ergogenů. 

Použijte XPOWER Recovery nebo ENERVIT R1 či ENERVIT Recovery Drink, které vám po skončení výkonu pomohou s regenerací. Je třeba suplementačně posílit v těle taktéž obsah hořčíku a vitaminu B6 proti svalovým křečím a únavě (ENERVIT Magnesium). Užívejte i glutamin (PROM-IN L-Glutamine) pro regeneraci a podporu posílení imunity a také se vyplatí užívání aminokyselin (AMINOSTAR BCAA Powder), směsi vitaminů a minerálů (REFLEX NEXGEN PRO) a kloubní výživy (AMIX Osteo Ultra GelDrink).

 

« Zpět