Rozhovor s kulturistou Milanem Šádkem!

25. 9. 2019

Největší kulturistická soutěž na světě Mr. Olympia 2019 bude v letošním roce bez účasti MILANA ŠÁDKA. Třicetiletý člen AMIX teamu se ani na své letošní poslední soutěži Tampa PRO na Olympii bohužel neprobojoval. Svými výkony však ukázal, že mezi nejlepší profesionální kulturisty rozhodně patří.

Milane, usiloval jste o postup na Mr. Olympia 2019, což se nakonec nepodařilo. Přibližte našim čtenářům, jaká jsou kritéria pro účast na ní?

Jsou dvě možnosti. První je vítězství na některé z profesionálních soutěží a ta druhá je umístit se v celkovém soutěžním žebříčku na prvních třech místech. Do žebříčku se sbírají body během celé sezóny a získávají se za umístění na druhém až pátém místě. Například za druhé místo máte 4 body, za třetí 3 body, za čtvrté 2 body a pátá pozice na soutěži je hodnocena za jeden bod. Na konci sezóny, což bylo po soutěži Tampa PRO, se uzavřel žebříček a tři závodníci s nejvíce body dostali pozvánku na Olympii do Las Vegas. Nejlepší je samozřejmě zvítězit, protože pak má člověk jistou účast, zatímco bodově se to po každé soutěži mění a do poslední chvíle nevíte, jestli vás někdo nepředběhne.

Na prestižní soutěži v USA jste byl třetí, v Portoriku dokonce druhý, ale ve Velké Británii rozhodčí upřednostnili vaše soupeře, ačkoliv podle diváků jste měl znovu bojovat o medailové pozice. Jaké pocity jste si přivezl z této soutěže?

Samozřejmě jsem byl zklamaný, protože věřím, že druhé nebo třetí místo to být mělo. Ale Anglii jsem vzal sportovně a soustředil jsem se na další soutěž, která mě čekala v Portugalsku.

V TOP 3 byly 3 Angličané, to už je přinejmenším trochu zvláštní, nemyslíte?

Byla to British Grand Prix. Jak říkám, jde se dál.

Co další soutěž v Portugalsku, jaké dojmy jste si z ní přivezl?

Na téhle soutěži jsem do poslední chvíle věřil, že budu bojovat o 1-2. místo s Lukášem Osladilem. Ale rozhodčí mě vyvolali až ve třetím vyvolávání a postavili mě kolem 10-12. místa. Najednou mě začali posouvat dopředu, ale to už bylo pozdě a skončil jsem celkově osmý. Nemám v úmyslu znehodnocovat práci rozhodčích, ale kdo to viděl, tak si názor udělal sám. Kromě mého umístění jsem v Portugalsku zažil podivnou organizaci, kdy jsme jako profesionální závodníci místo slušného backstage čekali venku před halou, protože uvnitř nebyl prostor. Aby toho nebylo málo, tak na každé soutěži je nám k dispozici team lidí, kteří se nám starají o soutěžní barvu od začátku až do konce soutěže, jenomže my jsme šli tentokrát na pódium až po 5 hodinách čekání, a v době, kdy nám měli aplikovat soutěžní lesk, tam už nikdo nebyl. Já si naštěstí nosím vlastní, ale ostatní ho neměli, takže moje žena ostatním závodníkům pomohla a natřela je naším leskem.

Byl jste tam spokojený se svou aktuální formou?

V Portugalsku jsem se představil ve své letos určitě nejlepší formě, i proto tomu verdiktu rozhodčích nerozumím.

Následovaly další závody v americké Tampě, kam jste zamířil nedlouho po Portugalsku. Prozraďte, jak se může závodník, za tak krátkou dobu, co nejlépe fyzicky připravit na další stage?

Fyzicky jsem připravený byl, šlo jen o to vydržet únavu. Byl jsem 29. týdnů v tvrdé dietě, měl jsem za sebou za posledních 10 týdnů celkem 4 náročné soutěže a cítil jsem, že bych potřeboval odpočinek. I proto jsem po dopoledním tréninku chodil spát, abych byl schopný se večer vrátit do gymu na druhý trénink. Ale nejtěžší to bylo po psychické stránce. Abych mohl naplno trénovat, tak jsem svou ženu a syna neviděl tři týdny. Bydlíme 300 km od sebe a já už neměl energii ani čas za nimi na víkend přijet, protože šlo o hodně. Tampa byla můj poslední pokus dostat se na Olympii a k tomu všemu se do Tampy přihlásili opravdu ti nejlepší kulturisti na světě. Byl to velký tlak.

V Americe se vám dlouhodobě daří lépe, byla to pro vás lepší destinace i po psychické stránce?

Určitě ano, protože mám vážně pocit, že tam jsou rozhodčí méně ovlivnitelní a rozhodování je férové. Jel se mnou můj bratr, takže jsem věděl, že v něm budu mít silnou oporu. Co se týče samotné Ameriky, tak já to tam mám moc rád a vždy se tam těším, je to odreagování z toho stereotypu u nás. I ty závěry přípravy jsou tam snesitelnější, protože i v obchodech pro mě mají lepší výběr potravin než v Čechách. Ale i přes veškerou snahu jsem se na Olympii nekvalifikoval. Následující týdny si hodlám naplno užít a pak se vrhnu zpět do tréninku, abych se v příštím roce představil ještě v lepší formě.

Patříte mezi stabilní členy AMIX týmu, máte svoji TOP 5 suplementů, které nejraději užíváte?

Určitě jsou to proteinové přípravky, z kterých střídám HydroPure, OptiWhey CFM a letošní novinku ZeroPro. Každý den u mě samozřejmě nesmí chybět Omega 3, Multi-HD, ProbioHD a vitamin C. Instantní BCAA jsou součástí každého mého tréninkového nápoje a před tréninkem jsem si oblíbil další letošní novinku, a to AAKG Shot pro lepší prokrvení a napumpování.

Jaké novinky AMIX byste našim čtenářům doporučil vyzkoušet?

Určitě AAKG a Gourmet Protein. Ten protein sám používám jako náhradu opravdu výborné svačiny. Pokud chcete podpořit spalování, anebo jen zvýšit výkon, tak před tréninkem zkuste X-fat, funguje výborně.

V současné době „frčí“ krabičkové stravování, využíváte ho nebo si jídlo připravujete?

Já si své krabičky připravuji od 13 let a doposud se to nezměnilo. Bylo ale období dvou let, kdy jsem spolupracoval s jednou firmou, která mi připravovala jídlo, a musím uznat, že to bylo opravdu úžasné. Jídlo dostanete hotové, jen ho vytáhnete z lednice a kdekoliv si ho podle potřeby ohřejete a sníte. Určitě doporučuji krabičky zkusit, ale je třeba vybrat si kvalitní firmu. U svých přátel a klientů jsem se už totiž párkrát setkal i s velmi podivnými krabičkami.

Kolik tekutin denně vypijete a co?

Pravidelně piju 4-5 litrů a 90 % tvoří voda ochucená instantními BCAA nebo iontovými nápoji, a to především v létě. Přiznám se, že je používám jako „oslazení“ vody, takže v nízkých koncentracích, ale po celý den.

« Zpět