Zima přeje nachlazení a chřipce: zažeňte bacily!

2. 1. 2019

Zimní měsíce jsou příznivé pro přežívání a množení virů způsobujících nemoci z nachlazení a chřipku. Pokud se na ně náležitě připravíme, dokážeme si je držet dál od těla. Prevence a posilování imunity se vyplatí i v případě, že přece jen onemocníme – máme reálnou šanci, že průběh nemoci bude lehčí, bez komplikací a návrat ke zdraví rychlejší.

V době zimní chřipkové sezóny v Česku onemocnění v průměru 850 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že chřipka se velmi úspěšně šíří ve všech prostorách s vyšší koncentrací lidí, základní preventivní opatření zní: vyhýbat se podobným prostředím.

Do zaměstnání a do školy ovšem chodit musíme. Pak přichází na řadu další doporučení: často si myjte ruce teplou vodou a (dezinfekčním) mýdlem, zvlášť po cestě hromadnou dopravou a před jídlem. Choroboplodné zárodky se na ruce mohou snadno dostat při tělesném kontaktu s nemocným nebo z předmětů, které užíval. Riziko spočívá v tom, že si je rukama přeneseme na sliznice, když se dotýkáme rukou obličeje, mneme si oči, držíme neumytýma rukama při jídle ovoce, pečivo atd. 

Ze stejného důvodu bychom v době výskytu respiračních infekcí měli při přátelských setkáních a loučeních omezit vzájemné líbání na tvář, neměli bychom si od nastydlých kolegů půjčovat mobil, pít s kamarádem ze stejné sklenice atd.

Léčivé byliny stále aktuální

V boji proti nachlazení a chřipce jsou osvědčenými pomocníky vitaminy v ovoci a zelenině a účinné látky léčivých rostlin. Například zázvor má antiseptické účinky a je účinný podpůrný prostředek v čase rýmy a chřipky. Podobně jako echinacea, která příznivě ovlivňuje stav při infekcích dýchacích cest.

Extrakt z hlívy ústřičné, rakytníku řešetlákového a třapatky nachové (echinacey) příznivě ovlivňuje imunitní systém, podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, zdraví horních dýchacích cest a oběhové soustavy.

Účinná kombinace vitaminu C, beta glukanu a zinku posiluje imunitu v době zvýšené psychické a fyzické zátěže.

Tento posilující čaj tradiční ajurvédské medicíny má zklidňující vliv na hrdlo a krční oblast, pomáhá udržovat uvolněné dýchací cesty, působí příznivě na vykašlávání a normalizaci tělesné teploty a aktivuje imunitní systém.

POZOR: DOPRODEJ EVEREST AYURVEDA ČAJŮ NA NAŠEM E-SHOPU. POUZE ZA 79 KČ! UŠETŘÍTE TAK 30 KČ!

Nepodceňujte příznaky

Svědění a pálení v nose, bolest v krku, kašel, únava obvykle signalizují nástup virových infekcí dýchacích cest. I když zůstane „jen“ u virózy, rýmy či kašle, neměli bychom podcenit léčbu příznaků a odpočinek. Zabráníme tím možným dalším zdravotním komplikacím i dalšímu šíření nemoci.

Nástup chřipky je, na rozdíl od nachlazení, podstatně razantnější, provázený bolestí kloubů, vysílením, vysokými teplotami. Nejrizikovější je chřipka pro malé děti, seniory a osoby trpící jakýmikoli chronickými zdravotními problémy. Ty se v důsledku chřipky obvykle ještě zhorší. Základem léčby chřipky je klid na lůžku, dostatek tekutin, vitaminů a mírnění jednotlivých symptomů – horečka a bolesti antipyretiky a analgetiky, ucpaný nos nosními kapkami či sprejem. Při suchém kašli jsou vhodné přípravky k jeho potlačení, u vlhkého kašle naopak přípravky k odkašlávání.

Při komplikacích a bakteriální infekci (záněty průdušek, dutin, středouší, zápal plic, zánět srdečního svalu aj.) je nezbytná léčby antibiotiky.

 Obnovte rovnováhu

L-Lysin patří k esenciálním aminokyselinám, tedy k těm, které lidský organismus potřebuje, ale nedokáže si je vyrobit a je závislý na jejich příjmu potravinou, podobně jako je tomu v případě většiny vitaminů.  L-Lysin je stavebním kamenem tělesných bílkovin, hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku, při tvorbě svalů, ale také při zotavování po nemocech, zraněních a přispívá k rychlejší léčbě oparů, které se u disponovaných jedinců objevují často v souvislosti s oslabením imunity a nemocí.

Extrakt z rostliny Yucca shidigera přispívá, spolu se zdravou stravou a pitným režimem, k vnitřnímu pročištění organismu. Napomáhá vyplavování toxinů z organismu, působí tím k mírnění únavy a zvyšování odolnosti vůči nemocem.

Komplex bakterií Lactobacillus a Bifidobacterium a prebiotická vláknina (fruktooligosacharidy) představují významné složky k podpoře správné střevní mikroflóry. Ta může být narušena antibiotiky, hormonální léčbou, dietními chybami, ale i dlouhodobým stresem, nemocí, ale i vlivem stárnutí. Vzhledem k tomu, že střevní mikroflóra se podílí až ze 70 či 80 % na imunitní ochraně organismu, měli bychom jejímu správnému složení věnovat náležitou pozornost.

 

 

 

 

« Zpět