Běh nalačno: ano či ne?
Mnozí z vás určitě vstávají ráno a chodí běhat. Před výběhem se vám nechce příliš jíst, abyste pak necítili snídani až v krku. Je to však dobré pro náš organismus?
Ze všech stran slyšíme, že je nutnost se po ránu nasnídat. Když chceme jít však brzy ráno běhat, jak to udělat? Nesnídat rozhodně není ideální, ale řada vědců a teorií se v tomto případě rozchází.
Ano, trénuj nalačno!
Vědci z Journal of Physiology publikovali studii, kde tvrdí, že během nalačno se zlepšuje schopnost našeho těla pálit tuky a zvyšuje se tvorba svalového proteinu působícího pozitivně na inzulín. Dochází tak k tomu, že jedinci, kteří doplňují během aktivity cukry (formou tyčinek, gelu atd.), si vyvinou odolnost na inzulín a začnou cukry z krve ukládat více do tuků, aby je využívali jako zdroj energie.
Podle této teorie je tak lepší trénovat s prázdným žaludkem a běžet v mírnější intenzitě v délce minimálně 45-60 minut. Vysoká intenzita se nedoporučuje, protože pro objemově i intenzivně náročné tréninky zaměřené na rozvoj maximální výkonnosti je běh nalačno nevhodný. S nízkými zásobami pohotovostních zdrojů energie (svalového a jaterního glykogenu) způsobenými 10 - 12 hodinovým hladem není možné udržet vysoký fyzický výkon po delší dobu.
Po tréninku nalačno konzumujte především pečivo, cereálie, nízkotučné bílkoviny (nízkotučné sýry, tvaroh, tvarohové pomazánky, jogurty, šunku, vejce, bílky) a zeleninu či ovoce. Jestliže nestíháte jíst ani po ranním tréninku, zařaďte alespoň proteinovo-sacharidové nápoje.
Ne, najez se!
Vědci z University of Georgia však vypracovali opačnou teorii, která vyvrací, že by při tréninku nalačno docházelo k lepšímu spalování tuků než jindy v průběhu dne. Zkoumali totiž obsah tuku v těle sportovců a jejich výkonnost v závislosti na způsobu jejich stravování v průběhu celého dne. Ti, kteří během dne jedli v pravidelných intervalech, konzumovali jídlo až 5 x denně v menších porcích a doplňovali energetické zásoby před a po zátěži, měli v těle méně tuku, než sportovci, kteří nesnídali, běhali nalačno a navyšovali energetický příjem z jídla až v druhé polovině dne. Tato skupina lidí vykazovala i odlišné parametry, co se týká svalové hmoty a výkonnosti. Ti, co nesnídali, měli v těle vyšší procento tuku a během dne klesala jejich fyzická a mentální výkonnost.
Ne nadarmo se tak říká, že člověk musí do svého těla pravidelně doplňovat cukry (sacharidy) pro obnovu energetických zásob. Nízká hladina krevního cukru totiž negativně ovlivňuje naši náladu – lidé jsou více nervózní, roztěkaní, podráždění a klesá i soustředěnost a schopnost rychle reagovat.
Jestliže poznáváte tento stav, věřte, že je opravdu důležité se ráno alespoň trochu nasnídat. Jinak bude tělo čerpat zásoby svalového a jaterního glykogenu a vy ztrácet svalovou hmotu. Po ránu tak tělu dodejte lehce stravitelné sacharidy ve formě kaše z ovesných vloček, celozrnné banánové palačinky nebo zdravého muffinu s kousky ovoce a semínek. K jídlu můžete zvolit i tyčinku, která vás zasytí a dodá dostatečné množství sacharidů. Ve VITALAND můžete vybírat z široké nabídky tyčinek jak na e-shopu, tak přímo na prodejnách.
Tipy na produkty
XPOWER Flash
Je iontový energetický nápoj určený pro široké spektrum sportovních aktivit. Obsažené sacharidy podporují kvalitní energizaci organismu v průběhu sportovního výkonu, vybrané složení rychlých a středně rychlých sacharidů poskytuje dostatečné množství energie nutné k udržení vysokého výkonu po celou dobu fyzické zátěže.
XPOWER CarboGel
Energetický gel pro sportovce určený pro vysokou a déletrvající fyzickou zátěž. Obsahuje komplex sacharidů, které účinkují postupně. Sacharidy přispívají k obnově normální svalové funkce po vysoce intenzivním nebo dlouhotrvajícím fyzickém výkonu, jehož výsledkem je svalová únava a vyčerpání zásob glykogenu v kosterním svalstvu.
XPOWER Non-Stop Energy
Je speciálně sestaven z komplexu sacharidů, které vám dodají okamžitou i dlouhodobou energii. Obsahuje kofein a taurin. Účinky pocítíte ihned.